Es mostren els missatges amb l'etiqueta de comentaris Eleccions. Mostrar tots els missatges
Es mostren els missatges amb l'etiqueta de comentaris Eleccions. Mostrar tots els missatges
Per
qui toquen les campanes?
Eleccions generals a
Espanya, demà (avui), els diaris, les ràdios, les televisions vos comentaran
els resultats a Espanya i a les Balears amb tot detall. Nosaltres volem
comentar-vos els resultats al nostre terme municipal.
Canvis substancials han tingut lloc al municipi després d'aquestes eleccions.
Igual que a la resta del país, els dos partits emergents (Ciutadans i Podemos)
han aparegut amb força a l'escenari polític del nostre municipi, desplaçant als
partits tradicionals. Analitzem els
resultats partit a partit.
El PP a les passades eleccions generals va obtenir 2479 vots, ahir va
obtenir-ne 1833; el PP ha perdut 646 vots a Santanyí. I no just això, a les passades eleccions autonòmiques
José Ramón Bauzá va obtenir a Santanyí 2001 vots mentre que, a les presents
eleccions generals, Mateu Isern n'ha obtingut 1833;José
Ramón Bauzá va obtenir a Santanyí 168 vots més que Mateu Isern, què passarà ara amb el batle de Santanyí significat amb el sector
dels renovadors del PP? Això ha estat un fracàs? Aquest resultat 1833 vots és el pitjor resultat de la
història del PP a Santanyí, a unes eleccions generals. Per trobar un resultat
pitjor ens hem de referir a les eleccions locals de 1999, quan la facció de
Cosme Adrover va abandonar el PP per fundar CMS i el PP va obtenir 1715 vots. Si els resultats de les
generals de 2015 es produïssin a les locals, el PP no obtindria majoria
absoluta a Santanyí, encara que els
resultats no es poden traslladar directament. Així i tot, el costat positiu és
que el PP de Santanyí ha obtingut un 39% dels vots, mentre que a la resta de
Balears el PP autonòmic només ha obtingut un 29%.
El PSOE a les passades eleccions generals va obtenir a Santanyí 1330 vots, ahir
va obtenir-ne 873.Un resultat negatiu, una pèrdua de 457 vots. Així i tot, a les
passades eleccions autonòmiques el PSOE només va obtenir 785 vots, per tant, el
PSOE es recupera lleugerament a Santanyí, tot i perdre vots respecte de les
darreres eleccions generals.El PSOE obté a Santanyí un 18% dels
vots, el mateix percentatge que a la resta de les Balears.
PODEMOS obté 787 vots a Santanyí. Només podem comprarar
aquest resultat amb el resultat obtingut a les eleccions autonòmiques, on només
va obtenir 362 vots. Aquests 425 vots addicionals poden provenir d'ERC i altres
associats de la coalició d'Alternativa Municipi de Santanyí. En tot casPODEMOS
queda lleugerament per darrera el PSOE.El partit obté un 16%
dels vots a Santanyí, per davall del percentatge autonòmic que és del 23%.
CIUTADANS obté 488 vots. Recordem
que a les passades autonòmiques només va obtenir 131 vots, una diferència
positiva de 357 vots. Un resultat excel·lent si tenim present que és un partit que no
té junta local al municipi, ni hi ha penjat un sol cartell electoral durant la
campanya. D'on venen els vots de ciutadans? Suposadament
la majoria vénen del PP i probablement algun vingui del PI. En tot cas, el parit representa un 10% dels vots al
municipi un percentatge que queda per sota del 14% de representació autonòmica.
Què pot passar si Ciutadans fa junta a Santanyí? Perjudicarà el PP local?
Perjuricarà el PI? Té por el batle? Té por José Roig? Pot ser que el canvi a
Santanyí vingui de la mà de "Ciutadans"? Qui comandarà
"Ciutadans"? Sens dubte "Ciutadans" és la incògnita més
excitant de la política local del nostre municipi. I és una llavor que si es
conrea té futur i possibilitats.
MÉS, l'enèsima encarnació del PSM, obté 333 vots al municipi de Santanyí. Si sumen els vots
de MÉS i PODEMOS obtenim 1120 vots un resultat pròxim als 981 vots que va
obtenir AMS a les eleccions locals. Creix l'esquerra a Santanyí? Si sumen els
vots de PSOE, MÉS i PODEMOS l'esquerra obté 1907 vots al municipi, més dels que
ha tret el PP, no obstant la llei d'Hondt afavoriria al PP, com veurem més
endavant. MÉS
obté un 7% dels vots al municipi de Santanyí, el mateix percentatge que obté en
l'àmbit autonòmic.
El
PI obté 203 vots al municipi de Santanyí la primera vegada que es presenta a unes eleccions generals. Aquest resultat queda bastant per davall del resultat
que va obtenir a les autonòmiques (753 vots). Durant
la campanya el PI no ha sabut o no ha pogut transmetre el seu missatge. No
obstant això, el PI obté a Santanyí un 4,35% dels vots, mentre que en l'àmbit
autonòmic només obté un 2,67%. Per tant, a escala
local, millora substancialment els resultats autonòmics, però queda molta feina
a fer per consolidar aquest projecte.
Unitat Popular,
comunistes, obté 55 vots. Partit animalista 31. UPyD 13. Recortes Cero 5.
Familia y vida 3. En total 2,29% dels vots, entre tots.
Si
el resultat de les eleccions generals a les Balears es decidís només amb els
resultats del nostre municipi:
El
PP hauria obtingut 4 diputats dels 8 possibles. El PSOE 2. PODEMOS 1 i
Ciutadans 1. Un empat. Ni PI ni MÉS obtindrien representació.
Etiquetes de comentaris: Eleccions
Resum i conclusions de totals eleccions municipals a Santanyi 2015.
1 comentaris Publicat per Admin a 9:39Seguidament vos oferim un resum de la variació dels vots dels diferents partits amb diferents enfocaments, al final trobareu les conclusions.
VARIACIÓ DE VOTS PER PARTITS I NUCLI DE POBLACIÓ
Variació en percentatge:
| Santanyí | Llombards | AB i PP | Calonge | Cala d'OR | |
| PP | -0,93% | -12,59% | 1,36% | 15,18% | -7,46% |
| PSOE | -49,17% | -27,08% | -3,17% | 23,00% | 0,00% |
| Alternativa | 53,09% | 52,94% | 79,17% | 23,26% | 97,01% |
| PI | -21,10% | -17,78% | -57,80% | -38,27% | 16,96% |
En variació nombre de vots:
| Santanyí | Llombards | AB i PP | Calonge | Cala d'OR | TOTAL | |
| PP | -11 | -37 | 5 | 39 | -42 | -46 |
| PSOE | -178 | -13 | -2 | 14 | -4 | -183 |
| Alternativa | 189 | 27 | 76 | 10 | 65 | 367 |
| PI | -65 | -8 | -126 | -31 | 48 | -182 |
Com podem veure, el PP perd vots a tots els nuclis, excepte Alqueria Blanca i PortoPetro on pràcticament es manté i a Calonge, on creix amb un 15%.
El PSOE baixa a tots els nuclis, excepte a Cala d'Or on es manté i a Calonge on puja bastant. No obstant això, hem de recordar que el PSOE havia obtingut pocs vots a Calonge, per tant la variació també és de molts pocs vots i poc significativa pel resultat final.
Alternativa avança espectacularment a tots els nuclis. El creixement més gran l'obté a Cala d'Or, però hem de recordar que la variació és sobre un total petit, per tant són molts pocs vots els que varien.
El Pi, perd vots a tots els nuclis, excepte a Cala d'Or on creix. Els resultats són prou preocupants perquè el partit decideixi fer alguna cosa. Destacar l'esfondrament a Alqueria Blanca i Porto Petro.
Els pitjors resultats amb diferència són els obtinguts pel PSOE a Santanyí i pel Pi a Alqueria Blanca; tot i que els resultats del Pi a Santanyí i a Calonge també són força negatius.
VOTS OBTINGUTS PER CADA PARTIT A CADA NUCLI DE POBLACIÓ.
En nombre de vots.
| Santanyí | Llombards | AB i PP | Calonge | Cala d'OR | TOTAL | |
| PP | 1170 | 257 | 373 | 296 | 521 | 2617 |
| PSOE | 184 | 35 | 61 | 41 | 294 | 615 |
| Alternativa | 545 | 78 | 172 | 53 | 132 | 980 |
| PI | 243 | 37 | 92 | 50 | 331 | 753 |
| 2142 | 407 | 698 | 440 | 1278 |
En percentatges:
| Santanyí | Llombards | AB i PP | Calonge | Cala d'OR | |
| PP | 54,62% | 63,14% | 53,44% | 67,27% | 40,77% |
| PSOE | 8,59% | 8,60% | 8,74% | 9,32% | 23,00% |
| Alternativa | 25,44% | 19,16% | 24,64% | 12,05% | 10,33% |
| PI | 11,34% | 9,09% | 13,18% | 11,36% | 25,90% |
| 100,00% | 100,00% | 100,00% | 100,00% | 100,00% |
Com podem veure el PP obté majoria absoluta a tots els nuclis de població, excepte a Cala d'Or, on la seva representació queda força lluny d'aquest objectiu.
El PSOE excepte a Cala d'Or és un partit quasi residual a tots els nuclis de població, on no supera el 10% dels sufragis.
Alternativa és un partit important a Santanyí, Llombards, Alqueria Blanca i Porto Petro. A Calonge i Cala d'Or la seva participació en el resultat electoral es veu reduïda a la meitat. Cala d'Or és la zona en menor nombre de vots per Alternativa.
El Pi, com el PSOE, és una força residual a Santanyí, Llombards, Alqueria Blanca, Porto Petro i Calonge. La seva força rau a Cala d'Or on és la segona força política a menys de 15 punts del PP.
PES DE CADA POBLACIÓ EN EL RESULTAT ELECTORAL.
| Santanyí | Llombards | AB i PP | Calonge | Cala d'OR | TOTAL | |
| PP | 1170 | 257 | 373 | 296 | 521 | 2617 |
| PSOE | 184 | 35 | 61 | 41 | 294 | 615 |
| Alternativa | 545 | 78 | 172 | 53 | 132 | 980 |
| PI | 243 | 37 | 92 | 50 | 331 | 753 |
| 2142 | 407 | 698 | 440 | 1278 | ||
| 43,14% | 8,20% | 14,06% | 8,86% | 25,74% |
Com podem veure, Santanyí és el principal escenari electoral del municipi, ja que aquí es concentren el 43,13% dels sufragis emesos.
El segon indret en importància és Cala d'Or, que concentra el 25,74% dels sufragis emesos.
En tercera posició Alqueria Blanca i Porto Petro són el tercer escenari en consideració amb un 14,06% dels sufragis emesos.
Finalment, el Llombards i Calonge, concentren cada un 8% dels sufragis emesos.
Si relacionem aquesta informació amb les taules del punt anterior, podem veure que el PP obté majoria absoluta en les taules que concentren el 74,26% dels vots (Santanyí, Llombards, Alqueria Blanca i Porto Petro i Calonge).
REPARTIMENT DELS VOTS OBTINGUTS PER CADA PARTIT A CADA NUCLI DE POBLACIÓ.
Aquesta taula ens indica com es reparteixen els vots obtinguts per cada partit entre els nuclis de població.
| Santanyí | Llombards | AB i PP | Calonge | Cala d'OR | |
| PP | 44,71% | 9,82% | 14,25% | 11,31% | 19,91% |
| PSOE | 29,92% | 5,69% | 9,92% | 6,67% | 47,80% |
| Alternativa | 55,61% | 7,96% | 17,55% | 5,41% | 13,47% |
| PI | 32,27% | 4,91% | 12,22% | 6,64% | 43,96% |
Podem veure que el PP obté el 44,71% dels seus vots a Santanyí, que és el seu principal mercat electoral; és un partit eminentment santanyiner. Després a molta distància trobem Cala d'Or, Alqueria Blanca i Porto Petro, Calonge i el Llombards. Per tant, Cala d'Or que per altres partits és molt important, pel PP només representa un 20% dels seus vots.
El PSOE concentra el seu vot a Cala d'Or, quasi la meitat dels votants del PSOE hi estan censats. Després Santanyí és el seu principal mercat electoral, amb quasi un 30% dels vots. Finalment, Llombards, Alqueria Blanca i Porto Petro i Calonge representen, aproximadament, una quinta part dels vots del PSOE.
Alternativa és un partit Santanyiner, ja que aquí obté més de la meitat dels seus vots. La resta de poblacions tenen un pes individual molt menor. Entre aquestes, Alqueria Blanca i Porto Petro és la zona de major implantació fora de Santanyí. Seguit de Cala d'Or, Llombards i Calonge.
El PI, concentra la majoria dels seus electors a Cala d'Or i Santanyí. A Llombards i Calonge la seva presència és força reduïda. Alqueria Blanca i Porto Petro són lloc on el Pi tampoc ha arrelat fort.
VARIACIÓ DELS VOTS DELS PARTITS: CONCENTRACIÓ DE LES PÈRDUES I GUANYS.
Si analitzem les pèrdues de vots dels diferents partits:
| Santanyí | Llombards | AB i PP | Calonge | Cala d'OR | TOTAL | |
| PP | 12,22% | 41,11% | 46,67% | 1 | ||
| PSOE | 90,36% | 6,60% | 1,02% | 2,03% | 1 | |
| Alternativa | 0 | |||||
| PI | 28,26% | 3,48% | 54,78% | 13,48% | 1 |
La major part dels vots que perd el PP els perd a Cala d'Or i al Llombards. On es concentra el 87% de la pèrdua de vots del PP.
La major part dels vots que ha perdut el PSOE els ha perdut a la zona de Santanyí.
Alternativa, no perd vots.
El Pi concentra les seves pèrdues a la zona d'Alqueria Blanca i Porto Petro i Santanyí, on perd el 83% dels vots que descendeix el seu resultat. Aquests dos nuclis han estats representats a les eleccions per Gabriel Vidal i Jaume Rigo, no obstant això, aquests dos nuclis concentren força població.
Si analitzem els guanys de vots dels partits.
| Santanyí | Llombards | AB i PP | Calonge | Cala d'OR | TOTAL | |
| PP | 11,36% | 88,64% | 100,00% | |||
| PSOE | 100,00% | 100,00% | ||||
| Alternativa | 51,50% | 7,36% | 20,71% | 2,72% | 17,71% | 100,00% |
| PI | 100,00% | 100,00% |
El PP té el seu guany de vots més important a Calonge, on es concentren el 88% dels vots que guanya. Llavors, a part d'Alqueria Blanca i Porto Petro, no guanya vots enlloc més. Tot i així recordem que en termes unitaris el PP ha perdut vots.
El PSOE només ha guanyat vots només a Calonge.
Alternativa guanya vots a tots als nuclis, principalment a Santanyí i Alqueria Blanca i Porto Petro.
El Pi només guanya vots a Cala d'Or.
RESULTAT NET DE GUANYS I PÈRDUES DE VOTS AL MUNICIPI PER NUCLI DE POBLACIÓ.
Els vots que perden i guanyen cada partit a cada nucli de població i el resultat net del municipi el podem veure a la següent taula:
| Santanyí | Llombards | AB i PP | Calonge | Cala d'OR | TOTAL | |
| PP | -11 | -37 | 5 | 39 | -42 | -46 |
| PSOE | -178 | -13 | -2 | 14 | -4 | -183 |
| Alternativa | 189 | 27 | 76 | 10 | 65 | 367 |
| PI | -65 | -8 | -126 | -31 | 48 | -182 |
Conclusions que podem extreure de l'anàlisi dels resultats:
1) Si bé és cert que Cala d'Or és una plaça important, només representa un 25% dels vots del municipi de Santanyí (i només el 19% dels vots del PP); això explicaria perquè l'Ajuntament de Santanyí ho té tan deixat. Els partits de l'oposició apliquen una estratègia equivocada quan centren les seves esperances de desbancar el PP al municipi centrant els seus esforços a Cala d'Or i descuidant la resta de nuclis. Aquesta estratègia que va ser vàlida per partits com la Lliga Regionalista a les passades eleccions, que cercaven obtenir algun tipus de representació, fos la que fos, no és adequada per aconseguir l'alternança política a Santanyí, ja que a Cala d'Or no hi viu prou gent per fer que això sigui així.
2) El Centre a Santanyí ha sortit derrotat de les eleccions locals, ja que ha perdut vots a tots els nuclis de població, excepte a Cala d'Or, on salva els mobles. El Centre necessita canviar la seva estratègia, renovar líders i organitzar-se de forma més seriosa si vol ser rellevant al municipi de Santanyí. Algú hauria de cridar a Jaume Font i contar-li.
3) Alternativa és la gran força d'esquerres del municipi, a costa del PSOE. Possiblement els líders del partit interpretin els seus resultats com una gran victòria. No obstant això, seria millor que es dedicassin erosionar al PP en lloc de destruir al PSOE, de cara a l'alternança política és molt més pràctic.
4) El PSOE ha de decidir que vol fer a Santanyí, seguir en solitari o integrar-se en una coalició d'esquerres, a l'estil de “Campos pel Canvi”. En solitari no els hi ha anat massa bé. En el cas d'integrar-se en coalició, la seva posició per negociar ara és bastant dèbil, ja que han sortit molt perjudicats de les presents eleccions i els “alternatius” no es deixaran impresionar per les sigles PSOE. El principal problema del PSOE és a Santanyí, on perd la majoria de vots. Sens dubte, Jordan Thomas té molt a dir del futur del PSOE a Santanyí.
5) El PP ha guanyat les eleccions perquè té una posició forta a Santanyí i nuclis que l'enrevolten ara bé, no creix. A les pròximes eleccions els partits de l'oposició farien bé de centrar-se en aquest nucli de població per tal de mirar d'erosionar el PP. Resultats com els del Llombards, poden indicar cert esgotament generacional entre els votants del PP. Les noves generacions es decanten per partits com Alternativa, esquerra radical nacionalista, amb una flaire falangista; de cara al futur això pot representar un perill per la hegemonia del PP a Santanyí.
Trobau que podem afegir-hi res més?
Etiquetes de comentaris: Eleccions
Quatre taules permeten votar a Cala d'Or, el seu resultat combinat és el següent:
| Cala d'OR | 2015 | 2011 | ||
| PP | 521 | 563 | -42 | -7,46% |
| PSOE | 294 | 298 | -4 | -1,34% |
| Alternativa | 132 | 67 | 65 | 97,01% |
| PI (Lliga CxI) | 331 | 283 | 48 | 16,96% |
El PP perd vots a Cala d'Or i podem pensar que els hi pren el Pi. Així, els resultats del PP a Cala d'Or llastren el resultat del PP al municipi, en ser la davallada més rellevant sobre un nombre vots considerable. La tasca de Bàrbara Xamena no ha estat valorada satisfactòriament per 42 electors, -7,46%.
El PSOE aguanta a Cala d'Or i perd molts pocs vots. Ben fet Jordan.
Alternativa ha aconseguit sumar 65 vots sobre els resultats de les passades eleccions (ERC +PSM). Si són els vots provinents dels membres de Podemos (o de FalangeEspañola de las JONS) que van a la llista d'Alternativa, han estat uns vots francament productius. Si tenim en compte que el segon regidor costa aproximadament 250 vots,Podemos ha accedit a l'Ajuntament de Santanyí amb un gran descompte! Pels seus 65 vots n'ha obtingut 185 de regal. Així doncs, ERC i PSM són la mula del Líric de Podemosa Santanyí. També es pot interpretar, a la vista dels resultats, que els “caladorers” han votat NO a la Junta de Districte de Cala d'Or, projecte principal d'Alternativa pel nucli.
L'equip del PI a Cala d'Or ha aconseguit revalidar els resultats de les passades eleccions, inclús amb un petit ascens que ha perjudicat el PP. El Pi, pareix que ha arrelat fort a Cala d'Or. Cristian Garcia, fins ara regidor de la Lliga, i José Roig, han fet una gran feina dins del nucli. Malauradament el PI ha tingut resultats mediocres a la resta del municipi que han fet que tota aquesta feina no serveixi per res. Està vist que la forma més ràpida de llevar vots al PP és captar gent entre els seus simpatitzats per la causa del centre dreta Santanyiner.
Com podem veure, amb les xifres del quadre, el PP representa a un 40% dels votants de Cala d'Or, molt per davall del que obté a la resta del municipi.
Aplicant la Llei d'Hondt als resultats de Cala d'Or:
El PP obtindria 7 regidors a Cala d'Or.
El PSOE 4
El PI 4
Alternativa 2.
A Cala d'Or han votat 1278 persones (dels quals 521 són vots del PP). A la resta del municipi han votat 3687 persones (dels quals 2096 són vots del PP). És evident que els partits de l'oposició no poden fiar el canvi polític a Santanyí únicament als resultats que puguin obtenir a Cala d'or. No hi ha vots a bastament. Els partits polítics de l'oposició tenen molta tasca a fer alhora d'implantar-se a altres nuclis del terme. Entre els que tenen més tasca, el Pi i el PSOE, que han estat els perdedors d'aquestes eleccions. El PP també ha perdut vots, no obstant manté el resultat de regidors i la majoria absoluta. Alternativa ha aconseguit sumar els vots que perd el PSOE.
Etiquetes de comentaris: Eleccions
Resultats Electoral col·legi a col·legi: Alqueria Blanca i Porto Petro.
2 comentaris Publicat per Admin a 7:14
Els resultats a la taula d'Alqueria Blanca, són els següents*:
| Alqueria | 2015 | 2011 | ||
| PP | 254 | 258 | -4 | -1,55% |
| PSOE | 41 | 41 | 0 | 0,00% |
| Alternativa | 135 | 69 | 66 | 95,65% |
| PI (Lliga CxI) | 73 | 205 | -132 | -64,39% |
El PP com a la resta del municipi es manté amb pèrdues mínimes.
El PSOE, aconsegueix empatar amb el seu propi resultat de fa quatre anys.
Alternativa aconsegueix sumar 66 suports addicionals als obtinguts a les passades eleccions, pràcticament doblant el seu propi resultat.
El PI fracassa rotundament a Alqueria Blanca. El Pi perd un 64% dels suports obtinguts a la passada legislatura i, en conseqüència perd una seva acta de regidor que, per 33 vots, va a parar al PP. El PI passa de 205 vots (resultat combinat de Lliga i Convergència fa quatre anys) a 73 vots, una pèrdua de 132 vots. A les passades eleccions Catalina Rigo (Lliga) va obtenir 76 vots; a la vista dels resultats, 66 d'aquests vots han passat a Alternativa; la resta (66 vots), fins a arribar a 132 els ha perdut el candidat del PI ell tot sol.
Si el PI hagués aconseguit tapar el forat que els ha fet Alternativa i retenir 66 vots de la Lliga o de Convergència, el PI hauria obtingut 818 vots al municipi (en lloc de 752) i Alternativa 915 (en lloc de 981). Amb aquest resultat el PP només hauria obtingut 9 regidors en lloc de 10, obtenint l'oposició en conjunt i el PP els mateixos vots totals. D'altra banda, si el PI no hagués obtingut ni un sol vot a Alqueria Blanca, el PI haguera mantingut els mateixos dos regidors que ha obtingut. Els capricis de la llei d'Hondt són aquests.
Els resultats a Porto Petro són*:
| Porto Petro | 2015 | 2011 | ||
| PP | 119 | 110 | 9 | 8,18% |
| PSOE | 20 | 22 | -2 | -9,09% |
| Alternativa | 37 | 27 | 10 | 37,04% |
| PI (Lliga CxI) | 19 | 13 | 6 | 46,15% |
Tots els partits, excepte el PSOE, sumen vots a Porto Petro. Les xifres són tan petites que els augments en forma de percentatge surten força distorsionats.
En resum els resultats conjunts a Alqueria Blanca i Porto Petro són els següents:
| AB I PP | 2015 | 2011 | ||
| PP | 373 | 368 | 5 | 1,36% |
| PSOE | 61 | 63 | -2 | -3,17% |
| Alternativa | 172 | 96 | 76 | 79,17% |
| PI (Lliga CxI) | 92 | 218 | -126 | -57,80% |
PP i PSOE aconsegueixen mantenir, més o manco, els seus resultats a les taules d'Alqueria Blanca i Porto Petro. El gran perdedor és el PI, que perd pràcticament el 60% dels vots obtinguts a la passada legislatura. El gran beneficiat de la desfeta del PI són: Alternativa que captura els vots perduts pel PI i el PP que obté un regidor addicional amb un grapadet de vots. El resultat electoral final s'ha decidit a Alqueria Blanca a favor del PP.
Aplicant la llei d'Hondt, el resultat a Alqueria Blanca i Porto Petro hauria estat:
PP 10 regidors
Alternativa 4 regidors.
Pi 2 regidors.
PSOE 1.
Pel PI s'Alqueria Blanca té un altre nom: Waterloo.
Etiquetes de comentaris: Eleccions
Resultats Electoral col·legi a col·legi: Llombards i Calonge.
5 comentaris Publicat per Admin a 7:19Resultats Electoral col·legi a col·legi: Llombards i Calonge.
LLOMBARDS
| Llombards | 2015 | 2011 | ||
| PP | 257 | 294 | -37 | -12,59% |
| PSOE | 35 | 48 | -13 | -27,08% |
| Alternativa | 78 | 51 | 27 | 52,94% |
| PI (Lliga CxI) | 37 | 45 | -8 | -17,78% |
El Llombards continua sent una de les grans fortaleses del PP. Més del 60% dels votsllombarders són conreats pel PP. Sa mula des Líric encara tira al Llombards i el poble contínua donant suport massiu al PP. No obstant això, amb les dades que tenim*, el PP sofreix el major retrocés del municipi al Llombards -12%.. Segons pareix, els joves han fet una transferència de vots a Alternativa que guanya més vots dels que perd el PSOE. El PP pot tenir un forat al Llombards, però encara que té reserves.
És destacable la consistència del resultat d'Alternativa al Llombards, en relació a la resta del municipi. En conjunt, el partit ha obtingut 3 regidors al municipi i al Llombards també. Com sempre damunt les esquenes del PSOE, tot i que aquí els socialistes s'enfondren a un ritme més moderat que a altres indrets del municipi, encara que això no vol dir que sigui un ritme lent.
El Pi també té corc al Llombards i perd un 17% dels vots obtinguts a la passada legislatura.
Aplicant la Llei d'Hondt als resultats del Llombards:
El PP hauria obtingut 12 regidors.
Alternativa 3.
El PSOE 1.
El Pi 1.
El somni calent del batle de Santanyí.
CALONGE.
| CALONGE | 2015 | 2011 | ||
| PP | 296 | 257 | 39 | 15,18% |
| PSOE | 41 | 27 | 14 | 51,85% |
| Alternativa | 53 | 43 | 10 | 23,26% |
| PI (Lliga CxI) | 50 | 81 | -31 | -38,27% |
Haurien de canviar el nom a Calonge i possar-li “Fort Matas (Toni, no Jaime)”. El PP avança a Calonge sobre un resultat que ja era excel·lent, de la mà de Toni Matas, compensant així les pèrdues d'altres indrets del municipi. Ni desgast, ni hòsties; el candidat del PP continua sent el pilar del resultat electoral del PP al petit llogaret de Calonge i en una part important a Santanyí. +15% sobre el resultat de les passades eleccions. Vamos Toni, todos te queremos.
El PSOE també avança, encara que els vots obtinguts poden compensar poc o res del perdut a altres nuclis del municipi.
Alternativa, obté el seu avenç més discret, així i tot no perd plomada dintre del nucli méspepero del municipi.
El PI perd vots a Calonge igual que a la resta del municipi, excepte Cala d'Or. Es nota la falta de Toni Manresa. Els candidats del partit no ha estat de recuperar els vots que feren de forma separada Lliga i Convergència per les Illes.
En cas d'aplicar la Llei d'Hondt, el resultat seria:
PP 12, amb més d'un 65% dels vots.
Alternativa 2.
Pi 2.
PSOE 1.
El que hem dit: Fort Matas.
*Encara no hem pogut confirmar les dades amb l'Institut Balear d'Estadística, així que pot haver-hi alguna petita diferència, esperem, amb els resultats reals. Falten les dades de vots nuls i abstencions. Disculpau les molèsties.
Etiquetes de comentaris: Eleccions
Subscribe to:
Missatges (Atom)






